Przegląd filmów o architekturze

2021-08-15
Przegląd filmów o architekturze
Przegląd filmów o architekturze
Kategoria:   

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE oraz Festiwal EnergaCAMERIMAGE, w ramach przygotowań do 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE oraz początkowego etapu prowadzenia procesu inwestycyjnego związanego z budową siedziby ECF CAMERIMAGE w Toruniu, zaprasza na przegląd filmów o architekturze połączony ze spotkaniami i dyskusją z publicznością.

ARCHITEKTURA W OKU KAMERY / CZŁOWIEK, ARCHITEKTURA, PRZESTRZEŃ

PROGRAM PRZEGLĄDU:

Poniedziałek, 23 sierpnia, godzina: 17.00

Projekcje filmów:


•    OKO NAD PRAGĄ, reż. Olga Spátová, zdj. Olga Spátová (52 min.)


Zapis absurdalnych wydarzeń, jakie miały miejsce po rozwiązaniu konkursu architektonicznego na projekt Biblioteki Narodowej w Pradze. Pierwszy czeski konkurs na skalę międzynarodową i pierwszy konkurs w niepodległym kraju wygrał projekt Jana Kaplickiego, czeskiego architekta od lat pracującego w Londynie i wzbudzającego swoimi futurystycznymi projektami liczne kontrowersje. Wyprzedzający swoją epokę projekt biblioteki nazwano pogardliwie Ośmiornicą, a jej przeciwnicy nie chcieli dopuścić, by "zniszczyła praską panoramę".  


•    NA KRAWĘDZI. HISTORIA OPERY W SYDNEY, reż. Daryl Dellora, zdj. John Whitteron (57min.)


Film dokumentuje dramatyczny przebieg budowy Opery w Sydney oraz konfliktu politycznego,
na skutek którego twórca koncepcji architektonicznej budynku, Jørn Utzon został ostatecznie odsunięty od jej budowy. Film zawiera unikatowy wywiad z Utzonem, w którym architekt rozlicza się z całą sytuacją i podsumowuje swój ostateczny wkład w powstanie tego oryginalnego budynku.

 

Spotkanie po filmie: Dlaczego duże inwestycje są tak trudne do realizacji?


Z każdą dużą inwestycją wiążą się różnego typu problemy. Za każdą taką inwestycją stoi bardzo skomplikowany proces jej realizacji. Dlaczego jest to takie trudne? Dlaczego tak trudno pogodzić oczekiwania architekta, inwestora, zamawiającego, opinii publicznej, polityków, środowiska lokalnego? O tym oraz o problemach pojawiających się na etapie realizacji inwestycji, a także o tym jak można sobie z nimi radzić już po jej rozpoczęciu porozmawiamy po projekcji filmu.


 


Wtorek, 24 sierpnia, godzina: 17.00

Projekcja filmu:


•    WIELKA ARCHITEKTURA, reż. Kaspar Astrup Schröder, zdj. Boris B. Bertram, Henrik Ipsen, René Sascha Johannsen (90 min.)

Film śledzi losy duńskiego architekta Bjarke Ingelsa w momencie pracy nad projektami nowych budynków WTC oraz manhattańskiego wieżowca W57, również z perspektywy życia prywatnego. W filmie pojawią się mini-wykłady Ingelsa, w których wyjaśnia, jak powstają jego projekty oraz jaka jest jego filozoficzna wizja znaczenia i roli architektury; w jaki sposób realizuje swoją ideę architektury jako „fabularyzowania realnego świata”.

 

Spotkanie po filmie: Dzisiejsze wyzwania architektoniczne. Wdrażanie założeń zrównoważonego budownictwa.


Na spotkaniu po filmie porozmawiamy o wyzwaniach stawianych przez zrównoważone budownictwo. Wyzwaniach, które w najbliższych latach będą stawiane także, a może przede wszystkim, przed obiektami użyteczności publicznej. Nowoczesność, dostosowanie do zmieniającego się świata, energooszczędność, rola zieleni w krajobrazie, a plany inwestycyjne inwestorów.


Środa, 25 sierpnia, godzina: 17.00

Projekcje filmów:
•    SZKICE FRANKA GEHRY reż. Sydney Pollack, zdj. Marcus Birsel, Ultan Guilfoyle, Sydney Pollack, Claudio Rocha, George Tiffin (83 min.)


Ilustracja złożonego procesu, dzięki któremu oryginalne, mocno abstrakcyjne szkice koncepcyjne światowej sławy architekta Franka Gehry’ego przeobrażają się w pełnoprawne projekty, a następnie monumentalne budowle. Film mniej zajmuje się architektoniczną teorią jako taką, a tworzy bardziej alternatywny punkt spojrzenia na życie architekta i jego niecodzienny styl pracy, z perspektywy jego wizyt w czterech budynkach, które niegdyś zaprojektował.  


•    TUMULT NAD ŁODZIĄ, reż. Leszek Ciechoński, zdj. Przemysław Glajzner, Bartłomiej Bednarczyk, Krzysztof Szmit (43 min.)

Dramatyczna i pełna emocji opowieść o planach budowy Nowego Centrum Łodzi, które zniszczone zostały przez polityczne intrygi.

 

Spotkanie po filmie: Efekt „Bilbao” – fenomen społeczno-ekonomiczno-kulturowy.


Po filmach zapraszamy do dyskusji dotyczącej efektu społecznego, ekonomicznego, kulturalnego, jaki został wywołany w niewielkim hiszpańskimi mieście Bilbao po wybudowaniu tam Muzeum Gugennheima, a także o tym, dlaczego nie warto oszczędzać na kulturze i dlaczego wielomilionowe inwestycje w budowę instytucji kulturalnych to dobrze wydawane pieniądze? Dlaczego budowa obiektów sportowych za dużo większe pieniądze nie szokuje, za to inwestycje w kulturę regularnie znajdują swoich zażartych przeciwników?

W spotkaniach wezmą udział zaproszeni przez nas goście. Nazwiska osób biorących udział w dyskusji zostaną ogłoszone bliżej wydarzenia.

 

Wstęp na wydarzenia jest wolny. W celu wcześniejszej rezerwacji miejsc prosimy pisać na adres: office@ecfcamerimage.pl

 

W ramach uczestnictwa w wydarzeniu prosimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa zgodnych z obecnymi wytycznymi sanitarnymi:

1. Obowiązek noszenia maseczek podczas wydarzenia.
Na terenie wydarzenia obowiązywać będzie bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa, czyli noszenia maseczek. Osoby, które nie będą ich posiadały, nie zostaną wpuszczone na teren kina. W celu zapewnienia bezpieczeństwa prosimy także, aby nie zdejmować maseczek podczas seansu.
2. Dezynfekcja rąk przed wejściem na teren wydarzenia.
Przy wejściu na teren imprezy dostępne będą dozowniki z płynem dezynfekcyjnym. Wszyscy uczestnicy są zobowiązani do jego użycia przy wchodzeniu.
3. Zachowajmy odstęp, co najmniej 1,5 metra.
Podczas poruszania się na terenie kina lub w kolejce do wejścia prosimy o zachowywanie bezpiecznego odstępu co najmniej 1,5 metra od pozostałych uczestników wydarzenia.
4. Ilość miejsc jest ograniczona.
Zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym, maksymalna ilość osób na widowni sali kinowej to 75%. W przypadku naszego kina jest to 78 osób.