Rusza wystawa najlepszych koncepcji architektonicznych ECFC

2021-10-15
Rusza wystawa najlepszych koncepcji architektonicznych ECFC
Rusza wystawa najlepszych koncepcji architektonicznych ECFC
Kategoria:   

Od 18 października w siedzibie Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim w Toruniu będzie można zobaczyć prace nagrodzone w konkursie na koncepcję architektoniczną Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu.

Ogłoszony na początku roku konkurs, wygrało austriackie biuro Baumschlager Eberle Lustenau. Teraz wszyscy chętni będą mogli przyjrzeć się także pozostałym propozycjom, które dostały się do finałowego etapu rywalizacji. W XIX-wiecznych pomieszczeniach dawnego zboru ewangelickiego zaprezentowany zostanie efekt pracy pięciu najwyżej ocenionych biur architektonicznych. Wyboru najlepszych prac dokonał sąd konkursowy, w skład którego wchodzili architekci reprezentujący Stowarzyszenie Architektów Polskich, Przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przedstawiciele władz samorządowych i reprezentanci Fundacji Tumult.

Na wystawie pokonkursowej obejrzeć będzie można 65 plansz prezentujących poszczególne koncepcje, a także miniaturowe makiety zaproponowanych przez architektów budynków. Centralnym elementem wystawy jest licząca ponad 4m2 makieta toruńskiej starówki z zakomponowanym już budynkiem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Uczestnicy wystawy będą mogli na własne oczy przekonać się jak budynek ECFC wpisze się w swoje najbliższe otoczenie oraz w jaki sposób wpłynie na panoramę miasta widzianą z perspektywy Wisły.  Wystawa potrwa do 6 listopada, czynna będzie przez siedem dni w tygodniu od godziny 12 do 18, wstęp wolny.

Wystawie towarzyszyć będzie przegląd filmów o architekturze. Filmy prezentowane będą online na platformie https://online.ecfcamerimage.pl/. Każdego tygodnia będzie można obejrzeć inną propozycję filmową.  Od 18 do 24 października prezentowany będzie film „Na krawędzi, historia opery w Sydney” o skomplikowanych dziejach architektonicznego symbolu Australii, W dniach 25 -31 października dokument „Wielka Architektura” poświęcony Bjarke Ingelsowi cenionemu architektowi młodego pokolenia znajdującemu się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Times. W ostatnim tygodniu trwania wystawy pokonkursowej będziemy mieli okazję zobaczyć dwa filmy, od 1 do 6 listopada dokument Leszka Ciechońskiego  „Tumult nad Łodzią”,  a od 5 do 6 listopada dokument „Szkice Franka Gehry” zrealizowany przez Sydneya Pollacka, reżysera doskonale znanego z form fabularnych. Wydarzenie jest darmowe. Zapraszamy!