Zapraszamy na dyskusję pokonkursową

2021-11-03
Zapraszamy na dyskusję pokonkursową
Zapraszamy na dyskusję pokonkursową
Kategoria:   

Już w najbliższy piątek (5 listopada) w siedzibie Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28 odbędzie się dyskusja dotycząca konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Spotkanie będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Każdy będzie mógł bliżej poznać szczegóły zwycięskiego projektu, a także zadać pytania członkom sądu konkursowego.

W spotkaniu weźmie udział prof. Bolesław Stelmach przewodniczący jury, Wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, Prezes Fundacji Tumult i Dyrektor Festiwalu Camerimage Marek Żydowicz, Dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała i architekt Piotr Sobociński Prezes toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział również profesor Dietmar Eberle, reprezentant  biura architektonicznego Baumschalger Eberle Lustenau, które wygrało konkurs. 

W środowisku architektów prof. Eberle to postać doskonale znana, jest laureatem ponad 150 konkursów architektonicznych i wykładowcą na uczelniach w Europie i Ameryce Północnej. Polskę odwiedzał wielokrotnie, podejmowany m.in. w charakterze gościa w ramach cyklu „Mistrzowie Architektury” organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Założone przez niego wraz z Carlo Baumschlagerem biuro architektoniczne słynie z projektów zrównoważonych, w najszerszym tego słowa znaczeniu. Można w nich dostrzec nie tylko dbałości o energooszczędność projektowanych obiektów, ale także wrażliwość na aspekty społeczne, kulturowe i estetyczne. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych projektów biura jest budynek jego austriackiej siedziby „2226”, w którym mimo braku wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania,  temperatura utrzymuje się przez cały rok na poziomie 22-26 °C.

Profesor Dietmar Eberle podczas dyskusji pokonkursowej wraz ze swoimi współpracownikami zaprezentuje zwycięską koncepcję architektoniczną budynku ECFC. Przedstawiciele biura opowiedzą również o zmianach, jakie pojawiły się w koncepcji jako efekt uwag pokonkursowych. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 15.00. Wstęp na spotkanie jest wolny. Dyskusja pokonkursowa będzie jednym z ostatnich akcentów wystawy pokonkursowej, którą można oglądać w budynku Fundacji Tumult do 6 listopada. Serdecznie zapraszamy!